Windows Server RDP Port Değiştirme

16 Temmuz 2022
174
Views

Windows server rdp port değiştirme

Merhaba bu yazımda size windows server rdp port değiştirme işlemini anlatacağım. Windows sunucularda standart rdp port 3389 dur. Standart olan bu porta dünya genelinden rasgele olarak saldırı yapılmaktadır. Bu saldırılardan kurtulmak için ilk olarak arama çubuğunuza girerek regedit yazıp Registry Editörümüzü açalım. Editörden aşağıdaki adres yolunu açalım.

Resimde görülen PortNumber kısmından standart olan 3389 portumuzu değiştireceğiz. PortNumbere çift tıklayıp Base kısmını “Decimal” olarak seçtikten sonra portumuzu değiştirip OK butonuna tıklıyoruz.

Bu işlem bittikten sonra Windows Firewall dan değişim yaptığımız porta izin vermemiz gerekmektedir. Arama çubuğuna firewall yazarak Windows Defender Firewall ı açıp Advanced settings kısmıdan yeni kural tanımlayarak yapabilirsiniz.

İşlem bittikten sonra değişikliklerin aktif olması için rdp servisini restart etmemiz gerekmektedir.. Sunucumuzun arama çubuğuna Services yazarak servislere erişim sağlayıp, Remote Deskop Servicesi restart işlemini gerçekleştirelim.

Bu işlemi yaptıktan sonra uzak masaüstü oturumunuz sonlanacaktır. Uzak masaüstü istemcimizi açıp ip adresimizin yanına : koyup yanına portumuzu yazıp (ipadres:33899) sunucumuza erişim yapabiliriz. Windows sunucu rdp port değiştirme makalemizin sonuna geldik. Umarım yararlı bir konu olmuştur..

Makale Katagorisi:
windows

Yoruma Kapalıdır.