En iyi 4 Sunucu izleme Aracı

16 Haziran 2022
174
Views

En iyi 4 sunucu izleme aracı

Bu makalede Sistem destek uzmanı kişilerin en en önemli görevlerinden biri olan sunucu içindeki servis ve uygulamaların izlenmesinde kullanılan popüler sunucu izleme araçları hakkında bilgi vereceğim.

1- Zabbix

Zabbix , Server, network, cloud, uygulama ve servislerimizi gözlemlememizi sağlayan açık kaynaklı monitoring yazılımıdır. Zabbix ile sistem, servis ya da site üzerinde meydana gelen problemleri monitör edebilirsiniz.

2- Prtg Network Monitor

PRTG , Tüm altyapınızı analiz etmek için kullanabileceğiniz bir ağ izleme çözümüdür. Kullanımı kolay çözüm, altyapınızdaki tüm sistemleri, cihazları, uygulamaları ve trafiği izleyebilir. Herhangi bir ek eklenti gerekmez.

  • PRTG Network Monitor, eposta sunucusunu kontrol için 12’den fazla sensör sağlar.
  • MySQL, Microsoft SQL ve Oracle SQL’i kontrol için hemen kullanılabilen farklı sensörlere sahiptir.
  • Dosya sunucunuzu kontrol için 20 sensör sunar.
  • API yardımıyla, her durum için özel sensörünüzü oluşturabilirsiniz.

3- İcinga

icinga , Açık kaynaklı bir bilgisayar sistemi ve ağ izleme uygulamasıdır. Icinga ağ kaynaklarının kullanışlı olup olmadığına ve ağ kesintilerini bildiren ve raporlayan bir yazılımdır.

4- Nagios

Nagios , Uygulamalar ve hizmetler için uyarı sunan güçlü bir açık kaynak kodlu sunucu / ağ izleme çözümüdür. API eklenti desteğine sahiptir. Kontrol edilen cihazlardan daha fazla performans verisi toplamaya yardımcı olmak için Nagios Topluluğu’ndan 3500’ün üzerinde eklenti içerir.

Sunucu ve üzerinde çalışan uygulama ve servislerimizi izlemek bizim sistemlerimizin uptime süresini maksimuma çıkarabilmemiz için olmazsa olmazlardandır. İyi bir sistem destek uzmanı ilk iş olarak sistemleri izleyebilmek için sorunsuz bir sistem izleme programı kurmalıdır. Yukarıda belirtilen uygulamalar popüler izleme araçlarıdır. Bu işlem firmamızın pazardaki itibarına olumlu yansıyacak ve dolayısı ile bu yansıma bize de etki edecektir.

Makale Katagorisi:
sunucu

Yoruma Kapalıdır.